It’s been a while….

Well, I took an accidental two-week break. The last two weeks have been a bit of a whirlwind at the Moore house. We went on a quick trip back to my hometown for 4th of July, and had a great time seeing family & celebrating the 4th.

For our trip, we budgeted $400. This was to include gas for the drive there and back, meals on the road, and a date night while we were there. We actually went $135 over budget, but for the first time in life, I wasn’t stressed about it at all!

There were two things that caused us to go over budget.

First, we paid for a dog-sitter. We usually have friends or family take care of our pups, but ended up finding a college student who was very sweet with our dogs who was able to come to the house a couple times a day to let the dogs out, play with them, and feed them. That was $50 well spent–the dogs didn’t have to be stressed about not being home for four days!

The other $85 was spent on a giving opportunity while we were there. Without going into too much detail, it was an opportunity to bless family and we felt led to do so.

Even though Dave Ramsey would probably be mad at us for going over budget, we feel like we did what was necessary and are content with our decision to do so. Big moment in the life of this crazy budget lady.

Hope you all had a great holiday! See you back here soon ūüôā

Advertisements

Stop The Vacation Blues, Save More Green

Originally posted on Three Peas Services:
Thinking about planning a family vacation? Are you already hyperventilating just thinking about the cost? We have compiled some of our best travel and vacation tips. From dining to lodging to entertainment, save big…

Today’s Grocery Run

To begin our celebration of summer (my husband Josh is a teacher, so summer is indeed a celebration), we are going on a mini-vacation/hunting trip. ¬†This was sort of a last-minute decision, so we had very minimal funds in the budget to make this happen… ¬†But¬†Josh was determined that he would get us a hog, and I’m not one to discourage free bacon, so we made a way in our budget.

For the entire trip, including gas, we budgeted $150. ¬†This is for a two and a half day stay at a friend’s ranch that is three hours away. ¬†We are only providing one meal and our stay at the ranch will be worked off by my husband ūüėČ

I needed to make a grocery run because we are providing breakfast on one of the days. ¬†Also, I don’t believe in traveling with cloth diapers and frozen baby food (been there, done that, not doing it again), so I needed to pick up some of those things to make life simple. ¬†Take a look at what I got for just $35!

vacation groceriesFrom left to right:

  • 4 loaves honey wheat bread at 67 cents per loaf (reg. $1.67)
  • Pillsbury cinnamon rolls $2 each (not on sale)
  • Sweet Home Farms granola $4.47
  • HEB Vanilla Greek Yogurt FREE with granola purchase (reg. $3.98)
  • Hill Country Fare 42-pack disposable diapers $4.98
  • HEB coffee $2.68
  • HEB digestive cookies FREE with coffee purchase (reg. $1.98)
  • HEB baby puffs $1.56 each
  • Gerber natural baby food $1.08 per 2-pack (not on sale)
  • 2.77 lbs bananas at 48 cents per pound
  • 1.5 lb bacon $8.78
  • HEB ready made sausage and biscuits FREE with bacon purchase (reg. $2.98)

With coupons and store-brand savings, I saved $19.82.  That means I got $55.51 worth of groceries for $35.69!!

Using $36 of our budget for groceries for the weekend means we still have $114 for gas and enjoying ourselves while we are gone.  Feeling pretty good about that.